Ako si vytvoriť zdravé návyky a vydržať pri nich?

V nedávnej pravidelnej videorelácii Trinásta komnata, ktorú vysielam pravidelne každú stredu o 20.00 v uzavretej skupine Umenie žiť na facebooku, som hovorila hlavne o tom, ako sa zbaviť deštruktívnych návykov v našich životoch. Poďme sa teraz pozrieť na to, ako si naopak vybudovať tie zdravé návyky, ale si ich aj udržať 🙂

Pri vytváraní trvalých návykov je vždy dôležité postupovať pomaly a hlavne sa na začiatku vcítiť do toho, akou osobou sa stanete, keď daný návyk už existuje úplne bežne vo vašom živote:

  • Ako sa budete cítiť?
  • Čo bude vo vašom živote iné?
  • Ako sa váš život zmení?
  • Čo si na vás všimne ako prvé vaše okolie?
  • Čo všetko pozitívne vám pravidelné praktikovanie návyku prinesie do života?

NA ZAČIATKU JE ÚPRIMNÁ TÚŽBA…

  • Túžite začať pravidelne behať?
  • Chcete sa naučiť lyžovať?
  • Potrebuje už naozaj vylepšiť svoje stravovacie návyky?

Áno, ja viem. Je toho veľa, čo by sme chceli robiť, ale nerobíme to. Často vieme o veľa aktivitách, ktoré by nás lákali, ale kvôli našim starým a často až deštruktívnym návykom nie sme schopní sa prinútiť k tomu, aby sme novú činnosť začali robiť.

Máte s tým osobnú skúsenosť?

Ľudský mozog je úžasný stroj, ktorý funguje podľa určitých pravidiel. Keď si tieto pravidlá osvojíte a pochopíte systém fungovania svojej mysle, môžete svoje návyky postupne krok po kroku meniť a vylepšovať.

Ak vás zaujíma tematika mozgu viac, prečítajte si o ňom v mojom článku: Jeho veličenstvo mozog na blogu.

Ak sa rozhodnete pre vytvorenie nového návyku, tak na základe toho, ako funguje mozog, naozaj môžete dosiahnuť to, čo chcete.

NEUROPLASTICKÝ MOZOG

Bolo vedecky dokázané, že náš mozog je plastický a vytvára si určité emočné mapy na základe toho, čo robíme často. Keď sa nám podarí niečo robiť pravidelne, náš mozog vytvorí novú emočnú mapu. Čím častejšie danú činnosť robíme, tým je daná emočná mapa silnejšia. Zároveň sa tak oslabujú staré mapy, ktoré nepoužívame.

Vďaka novo vybudovanej a silnej emočnej mape sa nám teda po určitom čase podarí zvyknúť si a robiť bez nátlaku niečo, čo naozaj chceme.

Veľkou výhodou už vzniknutej emočnej mapy je, že ak na nejaký čas prestaneme napríklad behať a potom budeme chcieť zasa začať, náš návrat do starého návyku bude oveľa jednoduchší.

Náš mozog je schopný si starú emočnú mapu obnoviť do pôvodnej sily.

Pristupujte k novým návykom ako k zábave. Vyberajte si také, ktoré vás lákajú, bavia, tešia a robia vám radosť. Práve tie budú aj pre váš mozog najzaujímavejšie. Je dôležité, aby daná aktivita vo vás vyvolávala pozitívne emócie a vytvárala sa vo vašom mozgu nová emočná mapa.

PLÁN NOVÝCH NÁVYKOV

Hovorí sa, že bez plánu človek nemá život… Plánovanie sa zíde aj v oblasti vytvárania nových návykov. Je nevyhnutné si špecifikovať, čo vlastne naozaj potrebujete docieliť.

Ak si na začiatku stanovíte príliš veľa cieľov a návykov, vaša psychika tak rázne zmeny pravdepodobne nezvládne. Poďme na to rozumne. Pomaličky. Krok po kroku. Tak, aby ste si pri najlepšom ani nevšimli, že sa nejaké zmeny dejú 🙂

Napíšte si teraz zoznam nových návykov, ktoré chcete získať. Môže to vyzerať napríklad takto:

  • Každý deň si chcem ráno 5 minút zacvičiť.
  • Chcem vstávať každý deň v pracovnom týždni o 6.30.
  • Chcem 1x týždenne chodiť na hodinu tanca.
  • Chcem ísť 2x týždenne na prechádzku.
  • Každý utorok chcem pozerať zaujímavý dokument.
  • Chcem mať 3x týždenne hodinu nemčiny.

Už to máte? Máte to raz dva, takže to určite neodkladajte až po dočítaní článku. Urobte to radšej hneď teraz. Z neskôr sa totiž často stane nikdy… Ale o prokrastinácii si povieme zasa v nejakom inom článku 🙂

Pri špecifikovaní nových návykov je dôležité, aby ste boli čo najviac konkrétni. Teraz si z vášho zoznamu označte 3 položky, ktoré sú pre vás aktuálne najdôležitejšie. Tie, ktoré sú pre vás najatraktívnejšie a najviac si ich želáte. Začnite s nimi. K tým ostatným sa dostanete neskôr.

Ak vás zaujíma tematika návykov, prečítajte si o nich v mojom článku: Ako si vytvoriť zdravé návyky a vydržať pri nich?

PRICHÁDZA ČAS NA PRAKTICKÝ TRÉNING

Už viete, ako tvorba nových návykov funguje a aké konkrétne chcete. Teraz vám neostáva nič iné, než sa do toho s nadšením pustiť!

Na začiatku je potrebné vytrvať v praktikovaní každý deň. Teda, ak ste si zvolili, že danú aktivitu chcete vykonávať každý deň. Buďte v tomto období tvorby nového návyku na seba naozaj prísni! Keď prerušíte proces tvorby nového návyku hneď na začiatku, už sa k tomu nemusíte vrátiť vôbec.

Ak ste si zvolili, že danú aktivitu chcete robiť v konkrétne dni alebo len niekoľkokrát do týždňa, je zasa nutné tento počet dodržiavať.

AKO DLHO VYDRŽAŤ?

Číslo 21 dní pre tvorbu nového návyku (ktoré je dnes také populárne) uviedol Maxwell Maltz vo svojej knihe Psychokybernetika, postavenej na praxi plastického chirurga. Ukazuje tam na skúsenosti s jeho pacientmi, že zvyknúť si po zákroku na novú tvár im zvyčajne trvalo 21 dní.

Novodobé výskumy však ukazujú, že na tvorbu nového návyku môžu mnohí potrebovať výrazne dlhšie obdobie – kľudne aj viac ako 2 mesiace. Niekomu zasa stačí aj menej ako 21 dní.

Samozrejme, že vy konkrétne môžete potrebovať viac alebo menej ako 21 dní pre vytvorenie návyku. Každý mozog pracuje a reaguje trochu inak. Preto toto číslo neberte ako nejakú dogmu, ale skôr len ako pomocný bod/číslo.

A ČO POSTUPNÉ PRIDÁVANIE?

Pri niektorých návykoch môžete začať aj postupne – tejto technike sa hovorí navŕšené učenie. Dá sa to použiť napríklad pri výuke cudzieho jazyka. Začnete napríklad s nemčinou päť minút denne, potom desať, pätnásť… atď. Jednoducho postupne.

Budete si po určitom časovom úseku (každý deň, každé 2-3 dni) pridávať viac a viac minút každodenného učenia/ iného návyku. Je potrebné vypozorovať, aká frekvencia pridávania vás bude najviac tešiť a motivovať.

A ČO KEĎ PRÍDE KRÍZA, LENIVOSŤ A ODPOR?

Počas praktického tréningu sa dosť pravdepodobne stretnete s vlastnou lenivosťou, pohodlnosťou a možno aj počiatočným odporom… Budete musieť pravidelne vystupovať zo svojej komfortnej zóny. V tej sme všetci tak nejak šťastne aj nešťastne uväznení… Buďte si už teraz vedomí tohto možného úskalia na ceste.

Možno sa na ceste praktikovania objaví aj ten nepríjemný pocit, že je to všetko zbytočné, že vaša snaha nemá zmysel… atď. Zastavte sa v tomto okamžiku. Nadýchnite sa a premôžte tento pocit.

Podporte sa a neverte vašej klamlivej mysli. Choďte aj proti odporu a lenivosti. Choďte ďalej aj cez ten pocit, že sa vám dnes jednoducho nechce. Predstavte si pred sebou cieľ a priblížte sa k nemu zasa o krok bližšie. Obnovte si ten skvelý pocit, keď vidíte seba samého s novým návykom.

Vizualizujte si sami seba ako osobu, ktorá už daný návyk má zaužívaný. Vy to dokážete!

STARAJTE SA S LÁSKOU O VAŠE NOVÉ NÁVYKY

Preklenuli ste náročnú začiatočnú fázu a už máte vytvorený nový návyk! Gratulujem! Váš mozog si postupne navykol a vy ste sa stali kráľmi a kráľovnami svojho života. Starajte sa však stále o novovybudovaný návyk jeho pravidelným praktikovaním. Pridávajte postupne aj nové návyky a stále sa učte nové veci.

NA ČO SI DÁVAŤ POZOR?

Dávajte si pozor na nečakané / výnimočné momenty a udalosti, ktoré vám môžu nový návyk narušiť. Medzi ne patria obdobia ako sviatky, dovolenka, choroba, rozchod atď.

Sú to mimoriadne udalosti, vďaka ktorým zmeníte svoj režim a dostanete sa do zmeneného emocionálneho stavu.

Aj v tomto čase si však môžete nové návyky udržať. Ako? Len tak, že na seba budete naozaj prísni aj v tomto období. Práve vďaka rôznym mimoriadnym udalostiam sa zocelíme a rastieme ako ľudské bytosti.

Na záver nezabudnite, že je dôležité, aby vás vaše nové návyky hlavne bavili, mali ste z nich radosť a stále vám dávali zmysel a hodnotu do života. Berte to s nadhľadom. Tak, že ste jednoducho začali konečne prirodzene robiť to, čo chcete 🙂

Nerobte si z toho nejakú ďalšiu povinnosť. Vaše nové pozitívne návyky sú sférou dobrovoľného a pozitívneho rastu. A ten vám bude dodávať energiu, dobrú náladu aj dobrý pocit zo života.

A ČO AK SÁM/ SAMA ZLYHÁM?

Všetci sme len ľudia a aj oblasť tvorenie nových návykov je pre niektorých ťažšia ako pre iných. Odpustite si a požiadajte o nejakú podporu zvonku. Môže vás podporiť váš partner/ka, manžel/ka, vaša rodina, priatelia, známi, kolegovia…

Nebojte sa požiadať o pomoc a podporu, ak nemáte dostatočne pevnú vôlu a silu vydržať pri nových návykoch. Pridajte sa do uzavretej skupiny Umenie žiť na facebooku a zdieľajte tam váš názor na túto tému.

Ak sa vám samým nedarí vytvárať si nové návyky a udržať si ich, rada vám s tým pomôžem v rámci individuálnych konzultácií. Prvá je zdarma.

Prajem veľa šťastia vo vytváraní a udržaní nových návykov 😉

Som nadšená bádateľka ľudského potenciálu, iniciátorka osobnostného rozvoja a lektorka unikátnej metódy ovplyvňovania reality. Milujem hudbu, prírodu, pohyb a k môjmu životu neodmysliteľne patria knihy. Ak chcete vedieť o mne viac: Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  1. Irena píše:

    Hoi liebe Elizabiet….
    Cool, soweit ich gelesen habe, hängt alles mit dem Leben zusammen..

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.