Detoxikácia organizmu

Ľudský organizmus funguje tým lepšie, čím je organizovanejší a automaticky v ňom prebiehajú všetky regulačné pochody. Takto dobre regulovaný vydrží v zdraví existovať viac ako sto rokov. Regulácia prebieha na princípoch autoregulácie, ktorá sa deje mimo našej vôle prostredníctvom automatických mechanizmov.

Prebytkom, alebo naopak nedostatkom potrebných látok sa táto automatizácia narušuje, čo spôsobí nízku hladinu usporiadanosti a vznikajú choroby a poruchy funkcií rôznych telesných a nervových orgánov. Snahou preto je vrátiť organizmu dobrú schopnosť autoregulácie doplnením výživných látok a rovnako dôležitým odstránením škodlivých jedov – toxínov.

Oganizmus plný toxínov

Náš organizmus by mal zo zažívacej sústavy dostávať iba živiny, avšak dostáva aj jedy, ktoré vznikajú pri hnití a kvasení zvyškov potravy. Pri týchto procesoch sa tvoria aj baktérie, ktoré potláčajú prirodzené prostredie, a tým potláčajú tvorbu vitamínov, ktoré sú potrebné.

Dôvodom tvorby hnilobných procesov sú často zlé stravovacie návyky, nesprávne kombinovanie potravín, pitie alkoholu či jedenie príliš korenistých jedál.

Ak sa však náš tráviaci systém upchá, a teda ak vznikne zápcha, náš organizmus sa môže zaplaviť toxínmi, ktoré už mali byť vyplavené z tela. V takomto prípade môže dôjsť až k autointoxikácii, teda samootrave.

Ako poznáte, že je vaše telo vystavené následkom samootravy? Máte zápchu, alebo naopak hnačku, neprijemne zapáchajúci dych, alergiu na niektoré potraviny, nadúvanie, plynatosť, časté prechladnutia, chrípky, bolesti hlavy bez zjavných príčin, bolesti v dolnej časti chrbtice, problémovú pleť, akné, potrebu dlhého spánku alebo vás bolí žlčník či pečeň?

Ak máte niektoré z týchto príznakov, je veľmi pravdepodobné, že bol váš organizmus vystavený vplyvom samootravy. Toxíny a jedovaté látky sa rozšíria po celom tele, budete unavení a budete vyzerať starší, pretože sa samootrava prejaví aj na vašej pleti. Aj požívaním liekov sa do tela dostávajú toxické látky.

Vychádzajúc z celostnej medicíny, ktorej úlohou je nie len liečiť následky, ale aj odstraňovať príčiny chorôb je teória založená na toxínoch, ktoré za príčinu všetkých ochorení považuje toxické látky vyskytujúce sa nie len v potravinách, ale aj v životnom prostredí ako napríklad chemikálie, radioaktivita, toxické kovy, ďalej chemické toxíny, ktoré sa do organizmu dostávajú z liekov, fajčením, narkomániou a pod. Veľký dôraz je kladený na psychické toxíny – patologické psychické problémy, emócie, stres, úzkosti, zdedené toxíny z tela matky na vyvíjajúci sa plod a mikrobiálne

toxíny, akými sú vírusy, baktérie, infekčné ložiská  a pod. Organizmus potrebuje, aby bol zabezpečený dostatočným príjmom živín konzumáciou takzvanej živej stravy akou je ovocie, zelenina, obilniny a byliny. Väčším problémom je zistiť, čoho je v našom organizme nadbytok, a to ako po telesnej, tak aj po duševnej stránke.

Pokiaľ sa človeku neprejavia nejaké závažnejšie ochorenia, môžeme sa problémom vyvarovať  dodržiavaním zdravej životospravy. Pokiaľ sa však nejaký problém, či ochorenie prejaví, existuje niekoľko spôsobou, ako zistiť podľa príznakov o akú poruchu v organizme sa jedná a pod odborným dohľadom začať s vhodnou terapiou na jej odstránenie.

Ak vás zaujíma tematika zdravie, prečítajte si o nich v mojom článku: Ako si vytvoriť zdravé návyky a vydržať pri nich

Odstránením jedov sa do organizmu vracia späť schopnosť autoregulácie, vytratia sa zdravotné problémy, znižuje sa nekľud a vracia sa harmónia.

V ľudskom tele funguje niekoľko systémov, ktoré plnia detoxikačnú funkciu:

  • Lymfatický systém filtruje v lymfatických uzlinách tekutinu púdiacu v tkanivách – lymfu, čím zabraňuje vniknutiu toxínov do krvi. Ak je tento systém preťažený, prejavuje sa častým nachladnutím, chrípkami, únavou a kruhmi pod očami.
  • Kožou sa vylučujú toxíny z tela, ktoré nemôžu byť vylúčené inak. Pri preťažení sa objavujú akné, vyrážky a celulitida.
  • Pľúcami sú výdychom odstraňované odpadové látky, ktoré zostali po vstrebaní kyslíka do krvi. Ak je človek dlho vystavovaný nepriaznivým podmienkam s vysokou koncentráciou výfukových plynov, nikotínu a pod., prejavuje sa to nachladnutím, chronickým kašľom alebo nepriechodnosťou dutín.
  • Prečisťovanie od jedovatých látok v krvi je uskutočňovaná v pečeni. Stávajú sa rozpustnými vo vode a vylúčené do žlče, ktorá ich prenáša do čriev. Jej preťaženosť sa prejavuje opuchmi, nutkaním na zvracanie, zlým trávením a žlto potiahnutým jazykom.
  • V črevách sa potrava štiepi, dôležité látky sa vylučujú do krvi a škodlivé sa vylučujú z tela. Potrava by mala prejsť črevami čo najrýchlejšie. Pokiaľ ale obsahuje priveľké množstvo toxínov, ktoré črevá nestihnú tak rýchlo spracovať, toxíny zostávajú v tele dlhšie. Preťažené črevá spôsobujú zápchu, vetry a nadúvanie.
  • V ľadvinách sa filtruje krv a vyrába moč, ktorým sú škodliviny odplavované . Riadia tiež hospodárenie tela s vodou a ich zlý stav sa prejaví tmavo zafarbeným a zapáchajúcim močom, jeho malým množstvom a bolesťami pri močení.

Ako a čím začať, keď chceme doma praktizovať ľahšiu krátkodobejšiu detoxikačnú kúru?

Hneď po rannom prebudení by ste mali vypiť pohár teplej vody s citrónovou šťavou. Voda by mala byť teplá najmä preto, aby si žalúdok rýchlo privykol a mohol začať pracovať a rýchlejšie spaľovať tuky i prijímanú stravu. Asi po pol hodine by ste sa mali najesť ovocia alebo zeleniny. Na desiatu si dajte aspoň jablko. Obed z celozrnnej ryže s dusenou zeleninou, slepačí vývar, alebo paradajková polievka, ryba s dusenou zeleninou atď. Večera by mala byť najneskôr o 18:00, a znovu buď zelenina alebo ovocie.

Počas dňa stále pite čistú vodu, prípadne nesladené čaje alebo ovocné šťavy. Vynechajte alkohol, kávu, mliečne výrobky. Takisto je dobré vynechať aj pečivo. Odporúča sa jesť napríklad ovsené vločky alebo ľanové semienka, prípadne sušené slivky, ktoré uľahčujú vylučovaniu potravy z čreva.

Niekoľko odporúčaní:

  • grapefruit , ktorý je mnohými neobľúbený, je veľmi vhodný na začiatok dňa. Je dobré si ho dať hneď ráno a naštartovať tým svoj metabolizmus. Okrem toho, že je dobrý na detox, je dobrý aj na rýchlejšie spaľovanie tukov.
  • Cesnak je napríklad veľmi vhodný na imunitu a na pečeň a jej činnosť, ďalším tipom je napríklad výmena rannej kávy za zelený čaj.
    Obsahuje mnoho antioxidantov, ktoré pomáhajú z tela vylučovať škodlivé látky.
  • Brusnice upravujú vysoký krvný tlak a obsahujú nespočetné množstvo minerálov a vitamínov.
  • Citróny a ich šťava je výborný zdroj vitamínu C.
  • Listová zelenina znižuje hladinu cukru v krvi a zároveň obsahuje vysoké množstvo železa, ktoré udržiava metabolizmus v správnom chode. Žihľava má také silné účinky, že očisťuje pečeň, odvodňuje, posilňuje imunitu, upravuje krvný tlak a to všetko už po 3 týždňoch pitia tohto čaju.

Najdôležitejšia súčasť detoxikácie organizmu, ako som už spomínala je voda. Tá dokáže prečistiť telo a cez obličky prefiltrovať škodliviny, ktoré potom močom vylúči z tela von. Príjem vody by mal byť aspoň 1 l na každých 30 kg telesnej váhy denne, pričom pri fyzickej aktivite alebo pri konzumácii vlákniny jej musíme prijímať viac.

Z dlhodobejšieho hľadiska je možných niekoľko druhov detoxikačných postupov.

Dôležitá je zmena životného štýlu na zdravší.

Najideálnejšia je úprava stravy – samozrejme ide o jednu z najpodstatnejších častí detoxikácie organizmu, kedy do svojho jedálnička pridáme zdravšie zložky ako napríklad mnoho bio ovocia a zeleniny, a vylúčime z nej tuky, či cukry. Taktiež je treba obmedziť, v ideálnom prípade vylúčiť, pitie alkoholu, fajčenie, či pitie kávy a kofeínových nápojov.

Výživové doplnky –   ide o veľmi sporný druh detoxikácie organizmu, kedy sa človek spolieha najmä na účinok kapsúl alebo granulátu. Na trhu je tiež veľa rôznych prípravkov, ktoré sľubujú zázračné účinky, no dá sa v nich len veľmi ťažko zorientovať. Ťažko určiť, ktoré fungujú a ktoré nie. Niekedy jednoducho veľké farmakofirmy len zarábajú na placebo efekte.

Detoxikačné pobyty

Tento spôsob detoxikácie organizmu je veľmi vhodný pre ľudí, ktorí majú sklon k nedodržiavaniu záväzkov a často majú slabú vôľu v obmedzení niektorých potravín, alebo pre ľudí, ktorí sú slabo motivovaní. Nevýhodou však je finančná stránka, keďže si to musíte zaplatiť. No a čo sa týka samotného pobytu, ide o detoxikáciu pod dozorom odborníkov, ktorí jednak pripravujú relaxačné plány, a jednak využívajú osvedčené postupy v stravovaní. Dalo by sa povedať, že ide aj o akýsi druh dovolenky.

Hladovka

Ak ľudský organizmus zápasí s chorobou, potrebuje k tomu všetku svoju energiu. Aj tú, ktorá je potrebná na trávenie, preto počas choroby necítite hlad, telo drží dobrovoľnú hladovku. Hladovka ako liečebná metóda je známa už stáročia. Hladujeme však nielen kvôli chorobe, ale aj pre štíhlosť a krásu. Prázdny žalúdok sa stiahne, takže aj keď začneme jesť, skonzumujeme toho o polovicu menej ako pred hladovkou, ktorá vráti žalúdku pružnosť, polohu, ale aj pôvodnú veľkosť.

Ak vás zaujíma tematika prekonanie strachov, prečítajte si o nich v mojom článku: Ako sa zmení život po prekonaní svojich strachov

Hladovka je však aj rýchly a účinný spôsob, ako z tela odstrániť toxíny a jedovaté látky.

Avšak s hladovkou opatrne. Pokiaľ máte zdravotné problémy, hladovku držať nesmiete. Neodporúča sa ani tehotným ženám, deťom či oslabeným starším. Počas hladovky neprijímame žiadnu potravu, iba tekutiny, a tak žalúdok nemá čo tráviť.

Siaha na vlastné zásoby, zásoby tuku, neskôr na svaly. Po túto hranicu by sme však držaním hladovky nemali zájsť. Pri každom človeku je však táto hranica inde. Záleží na množstve tuku v organizme. Ten, kto má menej tukových zásob, by sa nemal postiť viac ako tri dni. Každý druh hladovky odporúčam absolvovať pod dohľadom vášho ošetrujúceho lekára.

Pri držaní hladovky sa odporúča piť najlepšie len čistá teplá voda, alebo voda s citrónovou šťavou.

Ako som už spomínala, hladovka nie je vhodná pre všetkých, preto sa odporúča držať  monodiéta. To znamená konzumovať jeden druh zeleniny alebo ovocia, ovocné šťavy, ryžu… Pokiaľ máte rýchly metabolizmus, z ovocia si pri monodiéte vyberte melón, kokos, jablko alebo hrušku.

Ak máte premenlivú chuť na jedlo, vyberte si medzi banánom, figami, hruškou, broskyňou či hroznovou šťavou. Na trhu je naozaj pestrý výber, no predsa len, najideálnejšie sú vždy tie sezónne .

Pri závažnejších prípadoch toxikácie organizmu sa touto problematikou zaoberá Dr. Jozef Jonáš /ČR/ , kedy kompletne celkovú toxickú záťaž, ale aj chronické zdravotné problémy lieči bez chemických liekov svojou vypestovanou Vollovou metódou na prístrojoch Salvia v detoxikačných centrách.

Tieto detoxikačné kúry sa prevádzajú pomocou výhradne prírodných, energo-informačných preparátov schválených ako potravinové doplnky na základe merania zmeny kožného odporu poskytnutím podrobnej toxickej „mapy“ organizmu. Dĺžka kúry sa odvíja od závažnosti problému.

Stiahni si eBook zdarma: Umenie žiť Tu ►

Viac o zdravom spôsobe života: Skratkou k zdraviu Tu►

Podobné články ►

Pridajte sa tiež k nám do uzavretej skupiny na facebooku Umenie žiť 🙂

Som nadšená bádateľka ľudského potenciálu, iniciátorka osobnostného rozvoja a lektorka unikátnej metódy ovplyvňovania reality. Milujem hudbu, prírodu, pohyb a k môjmu životu neodmysliteľne patria knihy. Ak chcete vedieť o mne viac: Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.