Mini tipy proti chronickému stresu

V nedávnej ankete v mojej uzavretej skupine na fb Umenie žiť ohľadne deštruktívnych návykov, ktoré vás trápia, zvíťazil chronický stres. Chronický stres je v dnešnej dobe zameranej na výkon bohužiaľ veľmi bežný.

Veľa z nás sa stále za niečím ženie, nevie sa zastaviť a vnútorný stres sa stáva každodenným spoločníkom v našich životoch. Spoznávate sa v tom?

Všeobecne je oveľa zdravšie si stres prežiť v krátkom a obmedzenom časovom úseku a potom sa zasa vrátiť do uvoľneného stavu. Krátkodobý stres môže byť aj naším pomocníkom, ak nás len v zdravej miere motivuje a ženie vpred.

Chronický stres je však stres, ktorý je už pri nás neustále a nedokážeme ho len tak ľahko uvoľniť. Je to veľmi nezdravý až deštruktívny návyk. Možno teraz rozmýšľate, aké sú vôbec príznaky chronického stresu. Sú to napríklad tieto:

  • Akné
  • Bolesti hlavy
  • Nespavosť
  • Stuhnutá šíja
  • Chronická bolesť
  • Nevoľnosť
  • Problémy so zažívaním
  • Zníženie libida

Ak vás tieto neduhy trápia, pokračujte v čítaní a dajte si poradiť podľa mojich mini typov. Začnite postupne meniť svoj život z vystresovaného späť na pokojný a vyrovnaný 🙂

Presne dnes a teraz je čas to začať meniť!

V tomto článku vám prinášam mini typy, ako sa postupne vymaňovať z oťaží chronické stresu. A hlavne ako mu dodržiavaním týchto zásad aj predchádzať.

Prvým typom je vytvoriť si a udržiavať si svoje ranné rituály. Že nemáte nápady, ako by váš ranný rituál mohol vyzerať? Tu sú príklady:

  • krátka ranná meditácia
  • krátke ranné cvičenie
  • krátka ranná studená sprcha
  • uvarenie si svojho obľúbeného čaju alebo príprava obľúbeného smoothie
  • krátky ranný beh alebo prechádzka

Vytvorte si v tomto týždni svoj ranný rituál a pravidelne ho dodržujte ❤ Zdieľajte v komentároch ku článku alebo v skupine Umenie žiť na fb tie vaše unikátne ranné rituály. Nezabúdajte, že na začiatku tvorby nového návyku musíte byť na seba naozaj prísni! Viac o tom som už napísala v článku o tvorbe návykov.

Druhým typom je pravidelná, ideálne každodenná relaxácia ❤ Aj keby to bolo len 5 – 10 minút denne. Vtedy robte to, pri čom sa naozaj uvoľníte a doplníte energiu. Môže to byť absolútne čokoľvek, čo vás plne zrelaxuje a hodí do čistej prítomnosti bytia.

Možno to bude pre vás pár minút v záhrade, kedy budete pozorovať kvety a stromy…

Možno to bude pár minút na krátkej prechádzke…

A možno si len ľahnete na cvičebnú podložku a doprajete si absolútny pokoj a kľud, kedy môže telo aj myseľ odpočívať a doprajete si nerobiť vôbec nič 🙂

Skvelou relaxáciou môže byť aj pravidelná meditácia. Vyskúšajte tú moju:

“ Stretnutie so sebou “ za symbolickú cenu 🌞 Dajte vedieť, ako sa vám páčila. Meditovanie patrí ku veľmi zdravým návykom, ktoré prispievajú ku celkovej spokojnosti a pohode človeka.

Áno, ja viem, že to môže znieť banálne, ale nie je. Len si vezmite koľko ľudí vo vypätých pracovných obdobiach, kedy nestíhajú, obmedzia práve spánok. Je známe, že na veľký nedostatok spánku človek môže aj zomrieť.

Preto dostatočne dlhý a kvalitný spánok nepodceňujte. Aj v obdobiach stresu si ho doprajte nadostač 👍 Ako si dopriať kvalitný spánok aj v náročných obdobiach?

Ak máte s tým problém v stresových obdobiach, skúste tieto základné typy:

  • pár hodín pred spaním si spravte uvoľňujúcu kúpeľ s príjemnou relaxačnou hudbou alebo si spravte ukľuďňujúci čaj
  • pred spaním v leže vedome uvoľnite celé telo od končekov prstov na nohách až po vrcholok hlavy
  • doprajte si pred spaním jemnú uvoľňujúcu masáž celého tela od partnera alebo seba samého/samej
  • pred spaním vypnite mobil, nepozerajte sa ako posledné na sociálne siete, ani nečítajte na noc správy
  • pred spaním si zacvičte jednoduchú uvoľňujúcu jógovú zostavu pre hlboký spánok

Vyvážená strava? Čo to ale dnes je, že? 🍏🥕🥗

V prvom rade si prosím dajte pozor na hystériu, ktorá často vládne v dnešnej dobe okolo stravovania. Hlavne nad tým premýšľajte rozumne, v rámci vašich aktuálnych možností.

Neurobte si zo stravy ďalší stres, ale naopak príjemnú oblasť kreativity a zábavy. Ako na to? Zodpovedzte si tieto základné otázky:

  • Čo by ste chceli aktuálne vo svojej strave zmeniť/zlepšiť?
  • Čo potrebujete zo svojej stravy vylúčiť?
  • Čo naopak potrebujete do svojho jedálnička pridať?

Začnite vždy iba s jednou zmenou, a keď ju budete mať už ako prirodzený návyk, pridajte zasa ďalšiu a ďalšiu.

Počúvajte hlavne vaše telo, svoje prirodzené chute a potreby. Ono vám najlepšie poradí, na čo máte chuť 🙂

Vracajte sa aj pri stravovaní k jednoduchosti, prirodzenosti a k čo najmenej spracovaným potravinám. Samozrejme v rámci možností! Občas si skoro každý zahreší nejakou tou mastnou alebo sladkou nezdravosťou 😉 Nežijeme predsa, aby sme jedli, ale jeme, aby sme žili, no nie? 😉

Čo je podľa vás vyvážená strava? Zdieľajte vaše názory v komentároch ku článku. Som veľmi zvedavá na vaše názory.

Môže to tiež znieť otrepane, ale je to tak veľmi dôležité. Či už je to ranné cvičenie, plávanie, prechádzky, tanec, bicyklovanie, beh… alebo čokoľvek iné vás baví. Vráťte sa postupne k tomu, čo ste už objavili v minulosti alebo čo ste obmedzili kvôli nedostatku času.

Pohyb nikdy nevyjde takpovediac z módy 🙂 Uvoľní vás, vyvolá dobrú náladu, elán a chuť do života.

Všetky typy sú veľmi jednoduché a prirodzené. Dôležité je len to, aby ste ich dodržiavali každý deň. Tak si na vás stres už tak ľahko nezmlsne!

Ak s tým potrebuje poradiť a nasmerovať, rada vás podporím v rámci individuálnych online konzultácií.

Som nadšená bádateľka ľudského potenciálu, iniciátorka osobnostného rozvoja a lektorka unikátnej metódy ovplyvňovania reality. Milujem hudbu, prírodu, pohyb a k môjmu životu neodmysliteľne patria knihy. Ak chcete vedieť o mne viac: Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.