5 alternatívnych tipov pre zlepšenie imunity

Imunita vznikla takmer u všetkých organizmov ako odpoveď či reakcia na vonkajšie prostredie v snahe prežiť. Váš imunitný systém pracuje nepretržite, nemáva nikdy prestávky alebo dovolenky 😉

Zabezpečuje trvalú kontrolu vnútorného prostredia organizmu. Počas bdenia aj spánku o svojich zisteniach informuje ostatné orgány a sústavy. V prípade patologického procesu kdekoľvek v tele sa prepína na vyššiu úroveň svojej aktivity. Na imunitu má samozrejme vplyv mnoho faktorov.

V tomto článku vám dávam alternatívne typy, ako si svoju imunitu udržovať na vysokej úrovni, prípadne si ju znovu vybudovať. Asi všetci poznajú tradičné cesty ako klasické doplňovanie vitamínov alebo pozitívne myslenie. Ja by som vám rada priniesla možno pre vás nové informácie a pohľady z alternatívnej medicíny.

Vybrala som 5 zaujímavých oblastí pre zvýšenie imunity:

  1. Otužovanie
  2. Fermentované potraviny
  3. Saunovanie
  4. Doplňovanie vitamínu D
  5. Žitie v súlade so svojou dušou
  1. OTUŽOVANIE – NEMUSÍTE SA HNEĎ V ZIME KÚPAŤ V ĽADOVEJ RIEKE

Ja osobne postupujem v otužovaní veľmi pozvoľna a pomaly. Vo svojom vlastnom tempe. Toto sú moje osobné typy pre otužovacie začiatky:

  • občasná krátka vlažná alebo studená ranná sprcha
  • dať si nohy občas do studeného potoka
  • prírodné kúpanie v jazerách na jar a behom leta

Otužovanie je dnes veľmi moderné. Po celom svete ho spropagoval a rozšíril v posledných rokoch „ľadový muž“ menom Wim Hof. Je vynálezcom takzvanej Wim hofovej metódy, ktorá spočíva prevažne v dychových cvičeniach a v otužovaní sa ľadovou vodou. Wim Hof je držiteľom niekoľkých rekordov v tejto oblasti. Je dokonca zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov.

Pre obyčajného človeka je prvým krokom pri otužovaní konzultácia s lekárom. Skôr, ako sa začnete otužovať, je vhodné navštíviť svojho lekára. Aj keď je otužovanie zdraviu prospešné, nie každý s ním môže začať, prípadne ho pravidelne absolvovať. Pri vyšetrení sa dôraz kladie na dýchacie cesty, srdce, pľúca a obličky. Po schválení lekárom, vám už nič nestojí v ceste. Určite to nepodceňte, aby ste si neublížili.

V žiadnom prípade neskáčte hneď v zime do ľadovej vody! Začínajte jednoducho, príjemne, odmeňujte sa za každý úspešný pokus a postupne, systematicky pridávajte na obtiažnosti. 

Existujú aj mnohé iné metódy mimo tých, ktoré už som popísala vyššie.

Napríklad behanie naboso po vode či v snehu, môže byť veľká zábava a skvelý prvý krok pre všetkých. Potieraním tela vlhkým uterákom podporujete nielen otužovanie, ale masírovaním prekrvujete aj jemné cievy a vlásočnice. Pravidelné vetranie miestností v každom ročnom období či polievanie sa studenou vodou v lete na záhrade je asi najbežnejšia metóda, ktorú pozná azda každý.

Tiež môžete začať s otužovaním nôh v kýbli s vlažnou až studenou vodou, napríklad na 2 minútky denne.

Dajte vedieť v komentároch ku článku, aké ďalšie metódy ste už skúšali alebo sa chystáte vyskúšať. Hlavne začnite a pozorujte, ako sa na ceste otužovania príjemne a pozvoľna posúvate 😉

2. FERMENTOVANÉ POTRAVINY – HELFNITE SVOJIM ČREVÁM

Fermentácia (kvasenie) je jeden z najstarších spôsobov uchovávania potravín. V dávnej minulosti išlo prirodzene hlavne o využitie zásob.

Dnes mnohí odborníci na výživu vyzdvihujú fermentované potraviny hlavne kvôli ich zdravotným prínosom. Sú totiž plné priateľských baktérií a užitočných enzýmov. Už naši predkovia prirodzene využívali kvasené potraviny.

Fermentácia je proces, ktorý je vyvolaný mikroorganizmami a bez- kyslíkovým rozpadom sacharidov na alkohol alebo organické kyseliny. Práve to uchováva potraviny v použiteľnom stave, aby sme ich mohli bez obáv jesť. Jedným zo spôsobov, ako sa dá obmedziť výskyt nežiaducich baktérií v tráviacom trakte, respektíve zvýšiť výskyt prospešných baktérií, je práve konzumácia fermentovaných (kvasených) potravín.

Vedci každý deň potvrdzujú, že existuje široký súvis medzi výskytom baktérií v tráviacom trakte a celkovým zdravotným stavom človeka. Štúdium črevného mikrobiómu sa posúva každým dňom. Niektorí vedci tvrdia, že diagnostika črevného mikrobiómu sa behom pár rokov stane základom pri každom pacientovi.

Možno ste ani netušili, že organizmus dospelého človeka sa snaží nažívať v symbióze s viac ako 400 druhmi baktérií črevnej mikroflóry. Je teda skvelý nápad podporovať svoju imunitu konzumáciou fermentovaných potravín.

Ktoré potraviny teda patria do tejto kategórie?

  • známa a obľúbená kyslá kapusta
  • Tempeh (sójový výrobok)
  • Nakladaná zelenina
  • Rastlinné aj živočíšne zakysané jogurty
  • Miso (kvasené sójové bôby, fermentovaná pasta)
  • Shoyu (prírodne fermentovaná sójová omáčka)
  • Kombucha (kyslý čaj čiernej alebo zelenej farby)
  • Kefír

Vyberte si tie svoje obľúbené a dostupné a zaraďte ich pravidelne do svojho jedálnička 🙂 Tieto potraviny často úplne zo stravy vylúčime a neuvedomujeme si ich prospešnosť pre naše zdravie a črevá.

3. SAUNOVANIE – NIE LEN ZIMA, ALE AJ VEĽKÉ TEPLO PROSPIEVA

Ja osobne saunovanie naozaj milujem. Chodím do sauny pravidelne od jesene do jari, minimálne jedenkrát do týždňa. K mojím obľúbeným patria predovšetkým fínska sauna, parná sauna a infra sauna. Po saunovaní sa vždy cítim ako znovuzrodená, očistená a oslobodená od všetkého.

Pred návštevou sauny je tiež vhodné sa poradiť so svojím lekárom, ako aj pri otužovaní. Saunovanie tiež nemusí byť vhodné pre každého.

Čo je pri saunovaní dôležité?

Pred vstupom do sauny rozhodne nepite žiadne alkoholické nápoje. Môžu sa z toho dostaviť pocity nevoľnosti a slabosti. Zníženie motorických funkcií môže viesť k menším úrazom, dokonca aj k náhlemu úmrtiu, spôsobenému preťažením organizmu.

Po skončení saunovania je nutné stratené tekutiny doplniť čistou vodou, ovocnou šťavou alebo minerálkou. Okrem alkoholu sa pred saunovaním, a najmä po ňom, neodporúča ani fajčenie. Prekrvenými sliznicami dýchacích ciest sa ľahšie vstrebávajú škodliviny a celý očistný zmysel kúry tak vyjde nazmar.

A to by ste predsa nechceli, že? Keď už sa do toho pustíte, investujete do toho svoj čas a energiu, je dôležité, aby ste z toho pre seba vyťažili maximum.

Jednu až dve hodiny pred návštevou sauny je dobré zjesť menšiu porciu jedla. Plný žalúdok totiž preťažuje organizmus, takže môže dôjsť k nevoľnosti až kolapsu. Vhodný nie je ani úplne prázdny žalúdok. Náhly pokles cukru v krvi môže viesť k mdlobám. Všeobecne sa odporúča saunovanie vo dvojici kvôli prípadným nevoľnostiam. Takže vezmite so sebou svojho partnera, blízkeho člena rodiny alebo kamaráta 😉

Ideálnym časom na saunovanie je najmä jeseň a zima kvôli prevencii ochorení. Na prípravu a odpočinok po ukončení procedúry si treba vyhradiť dostatok času.

Zdieľajte v komentároch, aké typy saunovania máte najradšej. Dnes je výber rôznych typov sáun naozaj pestrý! Fínska, soľná, parná, infra, bylinná sauna. Nájdite si zasa tú svoju najvhodnejšiu a pravidelne ju navštevujte.

4. VITAMÍN D

Nie až tak známy slnečný vitamín D sa tvorí v koži vďaka slnečnému žiareniu. Tento spôsob jeho získavania však nie je rovnomerný. Ovplyvňuje ho napríklad ročné obdobie. V zime je málo slnečných dní a ani intenzita slnečných lúčov nie je dostatočná.

Úlohu zohráva aj vek, pretože s pribúdajúcimi rokmi schopnosť pokožky syntetizovať vitamín D klesá. Používanie prípravkov s UV ochranou tiež výrazne znižuje tvorbu vitamínu D v koži. Denná dávka vitamínu D sa líši od nárokov organizmu, ktoré súvisia najmä s vekom, ale aj s fyzickým stavom človeka.

Minimálne v zimnom období je na zváženie si vitamín D dopĺňať. Jeho nedostatok znižuje imunitu a môže mať súvis s dlhým zoznamom rôznych zdravotných problémov.

V prvom rade si však zistite u obvodného lekára v rámci preventívnych krvných testov alebo v prípade nesúhlasu doktora na vlastné náklady v súkromnom odberovom centre vašu súčasnú hladinu vitamínu D.

Podľa toho potom budete môcť zvoliť vhodné dávkovanie primerané k aktuálnej hladine vitamínu D vo vašom tele.

Predávkovanie vitamínom D pri užívaní suplementov je veľmi zriedkavé, ale možné. Vitamín D sa tiež zlé znáša s niektorými liekmi. Preto je vhodné sa o presných dávkach a vhodnosti jeho dopĺňania poradiť s lekárom a jeho dávkovanie zvoliť podľa aktuálnej hladiny vitamínu v tele.

Viac o vitamíne D sa ešte dozviete napríklad v tomto článku.

5. ŽITIE V SÚLADE SO SEBOU – ODLOŽTE VŠETKY ZBYTOČNÉ MASKY

Snažte sa byť vyrovnaný a spokojný s tým kde práve ste a čo práve máte. V žiadnom prípade to ale neznamená, že nemáte chcieť viac!

Plánujte si svoju krajšiu budúcnosť, ale hlavne si uvedomte, že žijete vždy tu a teraz. Tak žite najlepšie ako viete , nie však lepšie – to znamená, aby ste nebazírovali na dokonalosti. Nikto nikdy nebol, nie je a nebude dokonalý. Naopak, prejavte svoje pravé ja. 

Odložte masky a vytvorte príležitosť pre svoju autentičnosť. Dovoľte  svojmu vnútornému stratégovi a kreatívcovi prejaviť, čo chce postupne vo všetkých oblastiach života a pomaly sa posúvajte na svoju vysnívanú pozíciu k spokojnosti. 

Ak potrebujete s nasmerovaním svojej životnej cesty poradiť, tak si objednajte konzultáciu so mnou a rada vám v tom pomôžem 🙂

Som nadšená bádateľka ľudského potenciálu, iniciátorka osobnostného rozvoja a lektorka unikátnej metódy ovplyvňovania reality. Milujem hudbu, prírodu, pohyb a k môjmu životu neodmysliteľne patria knihy. Ak chcete vedieť o mne viac: Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.